suni çim başlık, suni çim header, suni çim banner,
Suni Çim Zemin Kaplama
Hava şartlarının kötü olmasına ve uzun süreli kullanım gerektiren durumlara bağlı olarak doğal çimde yaşanan sorunlar, suni çim kullanılan sahalarda görülmemektedir. Sadece bu özelliği dahi direkt olarak uzun ömürlülüğüyle birleştiğinde, halı saha yapımında ve futbol sahası yapımında çok uzun süredir doğal çime kıyasla tercih edilmesinin nedenini göstermektedir. Maliyet açısından da her kurum ve kulüp için sadece uzun vadede değil, kısa vadede de büyük bir yükü ortadan kaldırmaktadır.

Suni Çim Nedir?

Suni çim zemin kaplama futbol endüstrisi için bir devrim niteliğindedir. Gerek suni çim bakım maliyetleri, gerekse uzun yıllar dayanıklılığı sayesinde oldukça sık tercih edilmektedir. Futbol spor dalı açısından incelendiğinde, 2004 – 2005 sezonundan itibaren, bu seviyedeki tüm kulüplerin sahalarında suni çim kullanılmasıyla ilgili kararın onaylandığı görülmektedir. Sadece maliyetinin düşük olması nedeniyle değil, standartlara uygun olması ve sporcu sağlığını normal çime kıyasla daha fazla koruması nedeniyle tercih edilmektedir. Yapay çimler, normal çimlerle kıyaslandığında, hem kullanım alanları hem de kullanım performansları nedeniyle her zaman için kullanılabilmektedir.

Duvar kaplamalarında, zemin kaplamalarında dekoratif amaçlarla, spor dalının icra edildiği tenis sahalarında, halı sahalarda, futbol sahalarında ve diğer spor zeminlerinde yer almaktadır. Tek tip sentetik çim bulunmadığı için, hangi amaçla kullanılacağına bağlı olarak suni çimin onlarca farklı özelliği göz önünde bulundurularak seçim yapılması gerekir.

Firmalardan hem bilgi hem de uygulanacak zemin hakkında analiz yapılarak, yardımcı malzemeleriyle ve kurulum işlemleriyle birlikte özel olarak hizmet alınabilecektir. Dokuma makinelerinde üretilen iplikler ve altındaki pad şeklinde tanımlanan tabakayla, ürünü rulo suni çim halinde özel boyutlarıyla temin etmek ve zemini hazırladıktan sonra ise yapıştırıcı malzemeyle yerleştirmek mümkündür.

suni çim, sentetik çim, yapay çim, suni çim modeli,

Sentetik Çim Modelleri

Sentetik çim halı üretimlerinin yapıldığı dokuma makinelerinde özel olarak belirlenen ürün özelliklerine uygun bir şekilde, birbirinden farklı alanlarda kullanıma uygun olan üretimler gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle futbol, tenis, basketbol, voleybol, rugby gibi birbirinden farklı spor dallarında aynı çim yapısından yararlanılması mümkün değildir. Sporun türüne bağlı olarak hem zemindeki düzenlemeler hem de çimin tercihinde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Sadece futbol için dahi farklı serilerde pek çok farklı çim halı modeli bulunmaktadır. Aşağıdaki kullanım alanlarına uygun şekilde, kendi içlerinde değişen sayılardaki modelleri analiz etmeniz gerekmektedir;

Futbol İçin Suni Çim:

Futbol spor dalında kullanılan doğal çimler, özellikle farklı hava koşullarından etkilenmeye en müsait yapıya sahiptir. Son derece geniş bir alanda özellikle zeminin her noktada aynı eğimde ve çim kalitesinde olmasını gerektiren sporda çim kalitesi, oyunu da doğrudan etkilemektedir. Futbol için suni çim üretimi yapılırken, futbolda özellikle 40mm ila 60mm aralığındaki hav boylarına sahip olan çimin tercih edilmesi iyi bir tercih olacaktır. Zeminin sıkıştırılması, keçe kullanımı, mıcır atma işlemleri, toprak zeminin eğim düzenlemeleri de dahil olmak üzere tüm işlemler zemini iyileştirmek amacıyla gerçekleştirilecektir. Ardından yapıştırıcılarla birlikte halı saha yapımı için sentetik çimin saha geneline yerleştirilir. Uzun ömürlü ve doğal çime nazaran çok daha dayanıklı bir saha zemini elde edilmiş olacaktır.

Sentetik Tenis Kortu İçin Çim:

Tenis kortlarında kırmızı veya yeşil renklerde olacak şekilde üretim değişikliği gösteren çim halılar tercih edilmektedir. Öncelikle zeminin yapısının tenis kortu yapımı için uygun olması sağlanmalıdır. Daha sonra suni çim halının korta serilme işlemi gerçekleştirilebilecektir. Suni çim tenis kortların bünyesinde futbolda veya diğer uzun hav boyları bulunan sporlardaki kadar yüksek hav boylarının kullanılması önerilmez. Kısa hav boylarına sahip olan kortlarla ilgili taleplerin iletilmesiyle birlikte, dokuma makinelerinde üretilmiş olan özel yapım çimler teslim edilecektir.

Golf için Sentetik Çim:

Golf sahalarıyla futbol sahalarının çim yapısının aynı olması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu alanda en temel fark, sporun yapısı gereği özellikle zeminden faydalanılıyor olması şeklinde açıklanabilmektedir. Özellikle golf için hav boyları, minimum seviyeleri itibariyle 10 mm ile 15 mm olacak şekilde belirlenir. Bu spora yönelik üretim, dokuma makinelerinde özel olarak gerçekleştirilir ve serilecek olan alanın eğimi ve dahil olmak üzere pek çok durum göz önünde bulundurularak kurulumu sağlanır. Zeminde herhangi bir şekilde potluk oluşturabilecek, kullanım problemine yol açabilecek durumlar ortadan kaldırılarak kurulum gerçekleştirilir. Diğer sentetik çim modellerine kıyasla bu modelde özellikle çok daha sık dokuma işlemiyle üretim yapılmaktadır.

Peyzaj İçin Sentetik Çim:

Çimlere basılmamasını gerektiren bir durumla karşılaşılmayacak, evin veya iş yerinin bahçesinde, balkonunda rahatlıkla kullanılabilecek şekilde suni çimler kullanılmaktadır. Hem maliyetinin son derece düşük olması hem de uzun ömürlü yapısı sayesinde, yıllar boyunca deforme olmaksızın kullanıma uygun olması sayesinde yoğun bir şekilde ilgi görmektedir. Peyzaj amacıyla üretilen, dokuma makinelerinden buna uygun bir şekilde tasarlanarak hazır hale getirilen modellerde hav boyları genel olarak çok daha kısa olacaktır. Bu durum, kısa doğal çim görünümünün elde edilmesini sağladığı gibi, zeminde kayma veya kalkma yapmayacağı için her zaman şık görüntü ortaya çıkmasını sağlar.

Çok Amaçlı Saha İçin Suni Çim:

Sadece bir spor dalı yerine, birden çok spor dalının yer aldığı özel sahalar için sentetik çimlerden yararlanılabilmektedir. Bu sayede hem zemin kalitesi itibariyle her zaman kullanıma uygun olabilecek, zeminde uzun yıllar boyunca deformasyonla karşılaşılmayacak ürün yapısı bulunmaktadır. Çok amaçlı saha olarak tanımlanan sahaların boyutları genellikle 18 m x 36 m olarak belirlenir fakat kurumların yerine bağlı olarak bu ölçüler değiştirilebilmektedir. Bu çok amaçlı saha yapımı çevresi çitlerle ve örgü tellerle kapatılırken, sahada ise voleybol, basketbol, tenis, mini futbol ortamı oluşturulabilmektedir. Çimlerin serilmesinin ardından, farklı spor dallarına uygun şekilde ölçüler üzerinden çizgiler çekilebilecektir.

Dekoratif Suni Çim:

Sentetik çimler sadece birkaç farklı spor dalının yapılabilir olmasını sağlayacak şekilde üretilmemektedir. Ayrıca bu özelliklerdeki ürünler sayesinde direkt olarak son derece şık bir görünümün ortaya çıkmasını sağlayacak dekorasyon girişimlerinde de başarılı sonuçlar elde edilecektir. Özel konutlarda, spor tesislerinin saha dışındaki alanında, otellerde, duvar kaplamalarında, çeşitli şekillerde süs oluşturmak istenen alanlarda dekoratif suni çimlerden yararlanılabilmektedir. Zemine verilen eğime bağlı olarak, sadece toprak zemin üzerinde değil; doğrudan betona veya asfalt zemin üzerinde de uygulanması mümkün olmaktadır.

Rugby İçin Yapay Çim:

Rugby spor dalına özel olarak kullanılan sentetik çim zemin sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklı olacak şekilde üretilmektedir. Çimin altından zemin için özel bir ısıtma sisteminin geçirilmesi, donma ve buzlanma sorunlarının oluşmasının engellenmesi mümkün olmaktadır. Aynı zamanda çimlerin iplik kısımlarında veya köklerinde farklı iklimlerde deformasyona neden olabilecek durumlarla karşılaşılmayacaktır. Kullanılan maddeleri itibariyle, aşırı sıcaklarda veya yanmasına neden olabilecek bir etkende, çimde bölgesel olarak veya geneli için hasar oluşmayacaktır. Su geçirgenliği açısından kaliteli, monofilament iplik kullanılarak dokuma işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanan ürün özelliği bulunur. Çim halının yüzey yapısı itibariyle, sporcunun hareketlerini kısıtlayabilecek bir durumla karşılaşılmayacağı için, sporun icra edilmesi açısından kullanışlıdır. Granüllü sistemde ayrıca 20 mm shock pad üzerinde gerçekleştirilen kurulumla birlikte yüksek performans elde edilmesini sağlayan bir çim özelliği ortaya çıkmaktadır.

Suni Çim Zemin Kaplama Videosu

suni çim, suni çim hd, kaliteli suni çim,
suni çim, suni çim detay, yakın suni çim, suni çim yakın,

Suni Çim Özellikleri

Suni çimler 5 mm ~ 70 mm aralığında değişiklik gösterebilecek şekilde farklı hav boylarında olan, sporda kullanımının yanı sıra peyzaj için tercih edilen yapıda ürünlerdir. Sentetik malzemeden imal edilmektedir. Görüntü itibariyle doğal çimle ayırt edilmesi son derece zordur. Lakin, kalite ve kullanım ömrü açısından çok daha avantajlıdır. Suni çimlerin sadece hav boyları değil, üretiminde shock pad özelliklerine ve granül yapısına bağlı olarak farklı bir süreç ortaya çıkabilmektedir.

Suni çimde su birikintisi oluşmayacağı gibi, soğuğa veya sıcağa bağlı, hava durumlarından doğal çim kadar doğrudan etkilenebilecek bir zemin yapısı da görülmeyecektir. Rulo çimin serilmesini ve ortalama 5 yıl boyunca kullanıma uygun olmasını sağlayan süreç; aşağıda belirtildiği gibi, yukarıdan aşağıya olacak şekilde katmanların düzgün ve gereken özelliklerde yerleştirilmesine dayanmaktadır;

  1. Sentetik çim
  2. Granül
  3. Kum
  4. Keçe
  5. İnce mıcır
  6. Mor dolgu
  7. Drenaj kanalları
  8. Doğal zemin
rulo çim, rulo, sentetik çim, sentetik çim halı, sentetik rulo çim,

Yapay Çim Uygulaması Nasıl Yapılır?

Doğal zemin üzerinde öncelikle herhangi bir şekilde yağmurda veya sulama durumlarında birikinti olmamasını sağlamak amacıyla drenaj kanallarının açılması gereklidir. Bu çalışmaların sonlandırılmasıyla birlikte, dolgu yapılarak bu kanalların suyu çektiği bölgelerinin civarı ve üzeri kapatılır. Daha sonra ise zeminin düzleştirilmesi ve istenen eğimin elde edilerek çimin kullanıma uygun hale getirilmesinin sağlanması amacıyla ince mıcır malzeme kullanılacaktır. Malzemenin gereken miktarda dağıtılmasının ardından ise bu katmanın üzerine keçe serilir ve kapatılır.

Keçenin de yerleştirilmesiyle, yapay çim uygulaması için gerekli olan son üç aşamanın gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Üst katmanda kuvars, kum malzemeye yer verilecek ve uygulamanın granül aşamasının gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Granülün serilmesi ve istendiği gereken miktarda yerleştirilmesiyle birlikte, yapay çim halının yayılmasını ve yapıştırılmasını mümkün kılacak olan ortam oluşmuş olmaktadır. Suni çimde özellikle hangi hav boylarında ve hangi amaçla kullanılacağına bağlı olarak değişiklik gösteren ürün tiplerinde serme işleminin gerçekleştirilmesi gereklidir. Yapıştırıcı malzemeler ve diğer yardımcı malzemeler sayesinde, çim halının serilmesi ve tam olarak tüm bölgelerinden alt katmana tutturulması sağlanır.

Suni Çim Fiyatları

Suni çimlerin sadece tek tip üretim süreci bulunmadığı gibi, birbirinden farklı özelliklere ve hav boylarına sahip olan ürünlerde aynı fiyat verilmesi mümkün değildir. Satın almak istediğiniz suni çim halı m2 fiyatlarını ve halı boyutlarını öğrenirken; hav boylarının, satın alma amacınıza uygun olup olmadığını da öğrenmeniz gerekmektedir. Futbolda kullanılacak olan çimin, dekorasyon amacıyla satın alınacak olan suni çimden özellik bakımından daha farklıdır. Aradaki ürün fiyat farkının da en net göstergesidir. Ayrıca sadece çim halıyı satın almak yeterli olmayacağı için, yardımcı malzemeleri de temin etmek gerekmektedir. Uzman ekip tarafından kurulum işlemlerinin yapılması da fiyat farkını etkilemektedir. Yine aynı şekilde suni çim üretimi yapılan yerden belirtilen lokasyona gönderim sağlaması da fiyatları etkilemektedir.

sentetik çim, sentetik çim halı, yapay çim halı, sentetik,
çim, çim halı, çim fotoğrafı, çim halı fotoğrafı, çim görseli,

Suni Çim Bakımı

Sentetik çimin en önemli özelliklerinden biri olan kullanım süreci, özellikle bu malzemenin ilk serildiği andan itibaren gün içerisinde saatler boyunca kullanıma uygun olmasını sağlamaktadır. İlk günkü halinde henüz tam olarak granül ve tabana oturma sağlanamadığı için, ortalama 1 ay ile 2 ay içerisinde tam olarak zemin istenen seviyeye gelecek ve oturacaktır.

Yapay çim halılarda aşırı sıcak ve aşırı soğuklar için bakım yapmak son derece önemlidir. Eğer gün içerisinde sahaya etki eden sıcaklık 40 derece ve üzerindeyse; bu durumda düzenli olarak yağmur suyuyla veya normal su ile sulama yapılması gerekmektedir. Bu sayede ipliklerin ömründe kısalma görülmeyeceği gibi, renk değişikliği veya bölgesel deformasyonlar oluşmasının da önüne geçilmiş olacaktır.

Suni çimin bakımının yapılmasıyla ilgili süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; ortalama 15 günde bir olacak şekilde düzenli olarak otomatik, fırçalı suni çim bakım makineleriyle temizlenmesi olacaktır. Eğer bu türde bir suni çim temizleme aracınız bulunmuyorsa kullanabileceğiniz makineler arasında; basınçlı hava vererek zararlı cisimlerin uzaklaştırılmasını sağlayan cihazlar olacaktır. Fakat bu cihazlarda dikkat edilmesi gereken en önemli durumların başında; basınçlı hava veren makinelerin havayı püskürten kısmının çime 30 cm’den fazla yaklaştırılmaması gerekmektedir.. Aksi taktirde köklere ve ipliklere zarar vererek, çimin kullanım ömrünün düşmesine yol açabilmektedir.

rulo çim, rulo suni çim, rulo sentetik çim, rulo çim halı,