Kauçuk Zemin Kaplama

kauçuk zemin, kauçuk, karo kauçuk, kauçuk zemin kaplama,
Kauçuk zemin kaplama; ticari, kurumsal, spor ve eğlence tesislerinde popüler bir seçim haline gelmektedir. Kauçuk zemin, yüksek trafikli alanlarda önemli olan uzun ömürlülük, esneklik ve kayma direnci ile bilinmektedir.

Giderek daha fazla sportif tesis karo kauçuk zemin kullanmanın kayda değer faydalarını keşfetmektedir. Aşınmaya ve yıpranmaya açık ve ağır kullanım gerektiren bir ortamda, bu tip döşeme pratik bir seçenek sunmaktadır.

Sportif tesisinize kauçuk zemin kaplama uygulaması çeşitleri ve malzemeleri hakkında bilgi almak için hemen teklif formundan bize ulaşabilirsiniz.

Kauçuk Zemin Kaplama Avantajları

Kauçuk zemin kaplama, bir spor tesisi için en uzun ömürlü, en güvenli ve en iyi performans gösteren döşeme seçenekleri arasındadır. Kauçuk zemin avantajları aşağıdaki maddeler halinde tarafınıza sunulmuştur.

Doğal Esneklik ve Şok Emilimi

Kauçuk, dünya üzerinde mevcut olan en esnek malzemelerden biridir. Bu nedenle kauçuk zemin kaplamaları ayak altında çok yumuşak ve rahat hissettirir.

Genel olarak, döşeme ne kadar kalın olursa, o kadar yumuşak olmaktadır. Pek çok çeşitte kauçuk zemin, kumaşın, mantarın veya köpük-kauçuk desteğin eklenmesiyle daha kalın ve daha yumuşak hale getirilmektedir. Bu nedenle, yorgunluk ve ayak yaralanmasının azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle vulkanize kauçuk zemin kaplamaları bu hususta oldukça faydalıdır. Çünkü en şiddetli darbeyi bile emer, aynı zamanda kas stresini azaltır.

Ağır Darbe Yüklerine Karşı Direnç

Esnekliği ve yüksek yoğunluğundan dolayı kauçuk kaplama; tonlarca ağırlığı bükmeden veya kırmadan tutmak için yeterince sağlamdır. Kaplamanın kalınlığına bağlı olarak, kauçuk bir zemin yüzlerce adet ekipmanın yanı sıra, yırtılma veya kesilme olmadan yüksek darbe etkinliğine dayanabilir. Kauçuk kaplama ayrıca ekipmana yastıklama sağlar ve zemini oluşabilecek hasardan önler. Ayrıca kırılmaların da önüne geçer.

Su Direnci ve Kimyasal Direnç

Çoğu kauçuk zemin kaplaması ürünleri lekelere, küflenmeye karşı dirençli kılan neme ve kimyasal hasara karşı dayanıklıdır.

Mükemmel Dayanıklılık

Yukarıdaki özelliklerin tümü kauçuk döşemeyi güçlü, sert ve uzun ömürlü kılar. Düzgün bakım yapıldığında, kauçuk zemin uzun süre sorunsuzca kullanılabilmektedir. Dahası, kauçuk yüzeylerin oyulması, aşınması veya çizilmesi zordur, bu nedenle iyi görünecek ve her zaman maksimum performans göstereceklerdir.

Fevkalade Kayma Direnci

Kauçuk iyi bir kavrama sağlar, böylece kauçuk zemin kaymaz ve kayma ve düşme kazalarının sayısını azaltır.

Emniyet

Yumuşak ve esnek karo kauçuk, sporculara mükemmel koruma ve mükemmel şok emilimi ve tamponlama sağlamaktadır. Dünyadaki büyük spor ligleri ve federasyonları tarafından belirlenen çekiş, dönme, kayma direnci, yüzey aşınması ve stabilitesi için tüm standartları karşılamaktadır.

Tüm bu faktörler, kaucuk zemini piyasadaki en güvenli spor döşeme seçeneklerinden biri yapmaktadır.

Yüksek Performans

Kauçuk; dokunuşa karşı yumuşak, ancak sporcuların koşması için de yeterince sağlamdır. Mükemmel bir güç azaltma ve top geri tepme özelliğine sahiptir. Ani yön değişiklikleri için iyi bir tutuş sağlar. Kauçuk döşeme, boyutsal stabiliteyi garanti etmekte ve yüksek etkili aktiviteye dayanmaktadır. Bu nedenle dünyadaki en iyi performans gösteren spor yüzeyleri arasında yer almaktadır.

kauçuk modelleri, kauçuk, kauçuk çeşitleri, kauçuklar,

Kauçuk Zemin Bakımı

Kauçuk zemin kaplamaları bakımı oldukça basittir. Bir çok kauçuk çeşidi boyanmaya karşı kendiliğinden dayanıklıdır, bu nedenle yüzeyini ya da renklerini değiştirebilecek çok az ürün gamı vardır. Ayrıca, kauçuk suya dayanıklıdır ve küflenmeye karşı hassastır. Bu, kauçuk yüzeylerin temizlenmesini oldukça kolaylaştırır.

Uygulama sonrasında bir temizlik işlemi yapmamanız gerekir. Kauçuk yapıştırıcı kullanılarak yapılan kauçuk uygulaması sonrasında kaymaların yaşanmaması için ortalama 4-5 gün üzerinde hiç bir aktivite yapmamanız gerekir. Bu süre zarfında bakım ve temizlik de yapılmamalıdır.

Montaj aşamasından sonra kauçuk zemin uygulayıcı firma tarafından belirtilen zaman muhakkak beklenmeli ve zamana riayet edilmelidir. Poliüretan zemin ile kauçuk zemin farklı zeminlerdir. Bu süre zarfından sonra kauçuk zeminin üzerinde bulunan lekeler varsa, bunlar ıslak bez ile fazla bastırmadan silinebilir. Bu lekeler kolayca çıkacaktır. Lakin kolay çıkmayan lekeler oluşmuşsa elma sirkesini su ile birlikte kullanarak lekeyi çıkartabilirsiniz. Harici kuvvetli bir kimyasal kullanmanız durumunda kauçuk zeminin renginde soluklaşma olabilir. Kullanılan kauçuk türüne göre temizlik maddesi de değişmektedir.

Kauçuk zeminin çok daha uzun ömürlü olabilmesi için periyodik olarak bakım yapılmalıdır. Özellikle kauçuk zeminin arasına girmiş olan kuru yemiş kabuğu, çekirdek kabuğu gibi hafif şeylerden temizlemeniz gerekmektedir. Bu işlem için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz. Veyahut tam tersi bir işlemle basınçlı hava ile bu maddeleri zeminden uzaklaştırabilirsiniz. Lakin; hava kompresörünü çok fazla zemine yakından tutmamalısınız. Çok basınçlı havaların zemine zarar vereceğini aklınızdan çıkartmayınız.

Çekirdek kabuğu gibi hafif ağırlıklı cisimlerin tersine çivi, çakıl taşı vb. gibi yabancı maddeler zemin içerisine girdiyse bunları da muhakkak çıkartmalısınız. Kauçuk zemin standart bakım uygulamalarına uyulduğu taktirde uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilmektedir.

kauçuk zemin, kauçuk spor, kauçuk sportif zemin, spor için kauçuk,

Kauçuk Zemin Uygulaması

Kauçuk döşeme sadece bakım kolaylığı değil aynı zamanda montaj kolaylığı da sağlamaktadır. Yapboz kauçuk fayanslar herhangi bir yapıştırıcıya ihtiyaç duymazlar, böylece parçaları sadece bırakarak ve birleştirerek kendi elinizle monte edebilirsiniz.

Kauçuk yer karolarının kalıcı bir döşeme çözümü olarak kurulacak şekilde tasarlandığını unutmayın. Mevcut zemine kauçuk bir kaplama koymak istiyorsanız, kauçuk ruloları veya levhaları tercih etmelisiniz.

Sportif tesis için düşündüğünüz kauçuk zemin uygulamasını muhakkak profesyonel bir ekip tarafından montajının yapılması gerekmektedir.

Lakin dekoratif amaçlı veya yürüyüş gibi basit aktiviteler için kullanılacak kaucuk zemini kendiniz de montaj edebilirsiniz. Burada önemli olan kauçuk zemin yapıştırıcısı tercihidir. Farklı kaçuk çeşitleri için farklı tutkal gerekebilir. Uygulayacağınız alana ve aktiviteye göre karo kauçuk uygulaması için herhangi bir yapıştırıcıya da gerek olmayabilir. Tabii bu tamamen kullanım alanı ile alakalı bir durumdur.

kauçuk zemin, kauçuk zemin uygulaması,

Kauçuk Zemin Çeşitleri

Uzun yıllar boyunca, kauçuk zemin çeşitleri cilalı siyah ve arduaz grisi ile sınırlıydı. Lakin gelişen teknoloji ve makineler ile bugün çok çeşitli renk ve doku arasından seçim yapabilirsiniz. Modern bir kauçuk zemin kaplama tesisinde, yaprak plaka ve elmas plaka dokular dahil olmak üzere farklı renk ve stil yelpazesinde seçim yapma şansınız vardır. Doğal taş ve ahşabı taklit eden pek çok farklı desen de mevcuttur.

En Çok Tercih Edilen Kauçuk Çeşitleri

 • BR (Polybutadiene Rubber)
 • CR (Chloroprene Rubber)
 • EPDM (Ethylene Propylene Diene Monomer)
 • FKM (Fluorosilicone Rubber)
 • FPM (Fluorocarbon Rubber)
 • IRR (Isobutylene Isoprene Rubber)
 • IR / NR (Polyisoprene Rubber)
 • NBR (Nitrile Butadiene Rubber)
 • SBR (Styrene Butadiene Rubber)
 • SI (Silicone Rubber)
 • PBD (Polybutadiene Rubber)

*Özellikle sportif zeminlerde EPDM Kauçuk ve SBR Kauçuk tercih edilmektedir.

kauçuk, kauçuk çeşitleri, kauçuk modelleri, kauçuklar, kauçuk görseli,
kauçuk zemin, kauçuk spor, kauçuk sportif zemin, spor için kauçuk,
basketbol sahası, kauçuk saha, kauçuk zemin basketbol sahası,

Spor İçin Kauçuk Zemin

Kauçuk yer döşemesinin sayısız avantajı onu birçok spor dalına uygun kılar:

Ağırlık çalışması: Bir maksimum kaldırma anında etkin destek sağlamak için bir ağırlık kaldırma platformunun sağlam, tek tip ve rahat olması gerekir. Kauçuk döşeme, ağırlık odası için mükemmel bir döşeme seçeneğidir, çünkü ekstra ağırlığı bükülmeden, kırılmadan veya takılmadan tutulabilecek kadar ağır ve sağlamdır. Ayrıca düşen ağırlıklar için geri sıçrama ve yastık görevi sağlayacak kadar esnektir. En yoğun eğitime bile uygun, homojen, yüksek ağırlığa dayanıklı bir döşeme çözümüdür;

Fitness Aktiviteleri: Kauçuk tabanlar çekişe, yırtılmalara ve ağır yüklere karşı dayanıklıdır. Bu nedenle fitness merkezleri için idealdir. Yaya trafiğine ve ağır ekipmanların ağırlığına kolayca dayanabilir. Kaza ve yaralanmaları önleyecek kadar eslastiki yapısı sayesinde oldukça esnek ve dayanıklıdır.

Koşu: Kauçuk döşeme, ağır ayak trafiğine dayanacak kadar dayanıklı ve çivilerle delinmeyecek veya yırtılmayacak kadar esnek olduğu için koşu parkurları için idealdir. Esnek yapısıyla koşu yapan sporcuya da pozitif etki sağlayarak maksimum performans vermektedir.

Çok amaçlı spor tesisleri: Yoğun spor aktiviteleri için ideal olan kauçuk yer döşemesi, herhangi bir atletik tesis için standart döşeme malzemesidir. Basketbol, ​​futbol, ​​voleybol ve diğer birçok spor dallarının tümü kauçuk zeminlerde oynanabilir, böylece kauçuk yüzeyler genel bir spor zemin olarak kullanılabilir.

Kauçuk döşeme çok yönlüdür ve birçok avantaja sahiptir, ancak bir kauçuk spor zemin seçerken amacınızı bilmeniz gerekir. Bütün aktiviteler aynı şartlara sahip değildir: ağırlık çalışması aerobikten farklı kauçuk kalınlığı, Yoğun bir kolej eğitim tesisi, spor etkinliği aynı olsa bile, küçük bir toplum merkezinden daha fazla aşınma ve yıpranmaya karşı daha fazla dayanıklılık ve direnç gerektirir.

Kauçuk zemin kaplama genellikle çok amaçlı saha yapımı için tercih edilmektedir. İstenildiği zaman basketbol, istenildiği zaman voleybol veyahut tenis oynamak için ideal bir tercih olan çok amaçlı sahalar; özellikle son zamanlarda sitelerde tercih edilmektedir. Okullar ve siteler için en çok tercih edilen sportif alan olan çok amaçlı sahalar, çok fonksiyonlu olması sebebiyle ticari yatırımcılar için de tercih sebebi olmaktadır.

çok amaçlı saha, kauçuk çok amaçlı saha, kauçuk zemin kaplama, kauçuk zemin çok amaçlı saha,