doğal çim banner, doğal çim slider,
Futbol sahası için doğal çim vezgeçilmezdir. Bakım maliyeti sebebiyle son zamanlarda suni çim veya hibrit çim ‘e doğru bir yönelim sergilense de sportif zemin için halan en çok tercih edilen zemin kaplama ürünü doğal çimdir.

Sportif tesisinize doğal çim zemin kaplama uygulaması avantajları, bakımı, maliyeti hakkında bilgi almak için hemen teklif formundan bize ulaşabilirsiniz.

Doğal Çim Zemin Kaplama Avantajları

Çevre dostudur:

2.500 metrekarelik doğal çim, dört kişilik bir aile için bir yıl boyunca yeterli miktarda oksijen salmaktadır. Doğal çim kaplama, küresel ısınmayı azaltmaya yardımcı olarak karbondioksiti emer.

Mikroorganizma ütopyası:

Çim ve üst toprak, çime düşen organik ve inorganik ürünleri parçalayan ve geri dönüştüren faydalı organizmaların zilvesine ev sahipliği yapar.

Akifer Filtreleme:

Tipik bir lise futbol / pist kompleksi içindeki alan yaklaşık 2 dönümdür. Yılda 40 santim yağmur yağarsa bu bölgeye 2 milyon galondan fazla yağmur yağar. Doğal çim, yer altı suyuna akarken suyu filtreleyecektir.

Cooler Yüzey:

Çim, oynamak için çıplak toprak, çimento, asfalt hibrit çim veya suni çimden daha serin bir ortam sağlar. Bu, yapraklardaki fotosentetik işlemin, kiri veya başka bir yüzeyi ısıtmak yerine bitki şekeri yapmak için güneş enerjisini kullanarak güneş ışığını kesmesi nedeniyle oluşur. Bitkiler, suyu soğutan, işlemin bir parçası olarak suyu buharlaştırır.

Daha iyi görünüm:

Doğal çim kaplama sahanın görsel görünümü ve kokusu insanları mutlu eder.

Daha az sağlık riski:

Yıllar süren çalışma, gübreler ve böcek ilaçları uygun şekilde uygulandığında doğal çim üzerinde oynama riski olmadığını göstermiştir. Suni çim içindeki, kırıntı kauçuk dolgusu gibi elementlere uzun süre maruz kalması gibi bir durum yoktur.

doğal çim, gerçek çim,

Doğal Çim Kaplama Avantajları

  • Geri Dönüştürür

Çimlerin mikroorganizmaları olduğundan, mükemmel bir geri dönüşüm merkezidir. Ağaç yaprakları, sakız, sert şeker, yerfıstığı kabukları, dökülen yiyecekler, spor içecekleri, ayçiçeği çekirdeği gövdeleri, kuş veya hayvan gübresi ve kâğıt parçalarının doğal bir çim alandan toplanması gerekmez İşçilik maliyetlerinden tasarruf sağlayan yapay bir spor alanının aksine. Bir oyuncudan çime aktarılan MRSA (Metisilin Dirençli Stafilokok Aureus) gibi insan hastalıkları doğal olarak dezenfekte edilir. Çim alanlarının dezenfekte edilmesine gerek yoktur.

  • Kendi Kendiliğine Onarım

Doğal çim alanlar kendilerini tamir eder. Tüm spor alanları kullanıldığında aşınma ve hasara neden olur. Yaşayan doğal çim alanlar kendilerini onarabilir ve yenileyebilir. İnsan yapımı yüzeyler kendilerini tamir etmez. Doğal çim alanlar yapay alanlardan iki ila üç kat daha uzun süre kullanılabilir.

  • Kaldırılması daha az masraflıdır

Ömür boyu imha maliyetleri, suni çimin çıkarılması ve atılmasının maliyetinin küçük bir kısmıdır.

  • Hava Kalitesini Etkiler

Doğal çim yaşayan bir organizmadır. Her bitki karbondioksit alır ve fotosentez sürecinde gıda olarak kullanmak için basit şekere dönüştürür. Bir fotosentezin yan ürünü olarak, oksijen atmosfere salınır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi; 2500 metre karelik bir çim sahası, dört kişilik bir ailenin yıl boyunca nefes alması için yeterli oksijen üretir. Ortalama büyüklükte, sağlıklı bir çim yılda 300 kilo karbon, golf sahasında ise yılda 1.500 kilo karbon filtreleyebilir. Bir futbol sahası 4.800 KM yol yapan bir otomobilin ürettiği karbonu dengeleyebilir. Bu nedenle, Penn Eyalet Üniversitesi‘nden Dr. Thomas Watschkeçim alanının stratejik kullanımının, kentsel alandaki sera etkisine karşı koymada en mantıklı ve ekonomik açıdan uygulanabilir yaklaşım olduğunu belirtmektedir

Karbondioksitin azaltılmasının yanı sıra, çimenler her yıl atmosfere salınan tahmini 12 milyon ton toz ve kiri yakalar.

  • Kirlilik Filtresi

2013 yılında yapılan, bir EPA (Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı) uzmanlar panelinde görüşülen kapsamlı bir araştırmaya dayanarak, “yoğun bir bitkisel çim kapağının kirlenmeyi ve akıntıyı azalttığı” sonucuna varılmıştır. Daha doğrusu, ortalama futbol sahası, akıntı gerçekleşmeden önce 50.000 galon suyu emebilir. Lifli kök sistemi erozyonunu azaltmak için toprağı stabilize eder ve toprağın taşınmasını önler.

  • Yağmursuyu Yönetimi

Çim sahaları yağmur suyu fazlalığını süzer ve tortuların su kütlelerine dönüşmesini önler. Doğal çim ayrıca suyun akışını yönlendirir, onu yavaşlatır ve toprağın erozyonu ve taşmasını önlemeye yardımcı olan toprağın daha fazla su emmesini sağlar.
Sağlıklı bir çimin, bir buğday tarlasından altı kat daha fazla yağmuru emdiğini biliyor muydunuz?

  • Sıcaklığı Dengeler

Çevre ısınması çimenler tarafından azaltılır. Sıcak bir yaz gününde bakımlı bir çim alanı asfalttan en az 30 derece, çıplak topraktan 14 derece daha soğuk olacaktır.

Çimenin genel çevresel soğutma etkisi, iklimlendirme ile karşılaştırılarak anlaşılabilir. Ortalama bir evde üç veya dört ton kapasiteli bir klima bulunur. Uluslararası Enerji Komisyonu, ortalama büyüklükteki bir çimin soğutma etkisinin yaklaşık dokuz ton kapasiteli klimaya eşit olduğunu kanıtlamıştır. Tek bir lise futbol sahası, 70 tona kadar soğuma sağlar. Bu soğutma etkisi sporcular için etkili olacak ve tesisler için enerji ihtiyacını azaltacaktır.

  • Sağlıklı ve Stres Azaltıcı Etki

Yeşil alanların sağlığı iyileştirdiği ve stresi azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bahçecilik ve doğal çim alanların spor sahalarında etkileşimde bulunan insan düzeyinde önemli olduğuna dair kanıtlar artıyor. Bitkiler tansiyonu düşürür, strese bağlı kas gerginliğini azaltır, dikkati arttırır. Korku, öfke veya saldırganlık duygularını azaltır.

Sağlık ve stres ile ilgili olarak, dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu ile ilgili yapılan deneylerde, Doğal çim zemin kaplama alanları gibi yeşil alanlarda aktif olan çocukların daha az ciddi semptomlar yaşadıklarını göstermiştir.

doğal çim futbol sahası, doğal çim saha, doğal çim köşe kısmı,

Gerçek Çim Bakımı

gerçek çim bakımı, gerçek çim kesme, doğal çim kesme, doğal çim kesme makası,

Doğal Çim Bakım Makineleri

doğal çim bakımı, doğal çim bakım makineleri, doğal çim bakım makinaları, çim bakımı, çim kesme makinası, çim kesme makinesi,