©2023 VİZYON SPORT
Suni çim ve Doğal Çimin Evliliği!

Hibrit Çim

STANDART ÖLÇÜLERDE, FİFA ONAYLI SAHA YAPIMI, özellikleri ve teslim süreçleri hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, hızlıca teklif almak ve maliyeti hakkında detaylı bilgi edinmek için hizmet talep formuna bilgilerinizi ve talebinizi izah ederek bize hemen ulaşabilirsiniz.

Vizyon Spor, %100 müşteri memnuniyetini amaçlayan bir misyonda olduğundan dolayı, daima en iyi kaliteli malzemelerle sorunsuz bir hizmet hedeflemektedir. Bu bağlamda yaptığımız ar-ge çalışmaları ile iklim şartlarına dayanıklı, kolay deforme olmayan, uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilen sportif tesisler inşa etmektedir.

Hizmet Talep Formu

Hibrit Çim Nedir?

Hibrit çim (Hybrid Grass)Kısaca, sentetik çim ile doğal çimin evliliği diyebiliriz :) Fakat bu futbol için çim seçimi olduğunda; suni çim ve doğal çim hakkında her zaman bir tartışma olmuştur. Bir yandan doğal çimlerin futbol kalitesinin tek çözümü olduğunu iddia edenler, diğer yandan da doğal çim alanların çoğunu oluşturan futbol sahaları için sürekli yeni ürünler geliştiren devasa sentetik çim endüstrisi. Son zamanlarda yeni bir keşif olan hibrit çim, iki dünya arasındaki tüm bu tartışmalara son vermektedir.

Hibrit çim fikrinin asıl amacı bitkinin gövdesi için korumalı bir ortam sağlamak ve çim köklerini güçlendirmektir. Gövde bölümü; suni çim lifleriyle korunmakta olup, bitkiye daha az zarar vermekte ve hızlı bir şekilde büyümektedir.

Hibrit Çim Nasıl Yapılır?

Hibrit Çim Nasıl Yapılır? Kök sistemi suni çim liflerine bağlanır ve ayrıca gözenekli altlığa ve alt kök bölgesine sabitlenir ve halı tarafından korumaktadır. Sentetik çim lifleri, çimlerin yeniden büyümesini artıran mikro iklim üretmektedir. Oldıkça sağlam hale gelen bu zemin türü, futbol alanında hizmet veren profesyonel kuruluşlar, hibrit çim teknolojisini tercih etmeye başlamışlardır.

Doğa ve teknolojinin birleştiği noktada ortaya çıkmıştır.

FIFA tarafından da ismi “Takviyeli Çim” olarak kabul edilmektedir. Global olarak oldukça tercih edilen teknolojik bir üründür. Daha da iyileştirmek için firmamızın AR-GE çalışmaları aralıksız devam etmektedir.

Hibirt çim özellikleri
Hibrit çim

Hibrit Zemin Özellikleri

 • Aşınma ve yıpranma miktarını azaltmaktadır.
 • Yüzey seviyelerini ve homojenliği korumaktadır.
 • Yüzeyin kayma dayanımını arttırmaktadır.
 • Çalışma süresi dayanıklılığı çok daha fazladır.
 • Doğal çim üzerinde oynanıyor hissi vermektedir.
 • Doğal çim, suni çim liflerinin tepesini aşınma ve yıpranmaya karşı koruyarak halının ömrünü 5 yıla kadar uzatmaktadır.
 • Doğal çim, yapay çim elyafını aşırı UV bozulmalarından korumaktadır.
 • Kök bölgesi dolgusu ile birlikte doğal çimler yüzeyi aşırı yüzey ısınmasından korumaktadır.

Spora Katkıları

 • Kilitleme direnci.
 • Optimal yumuşaklık.
 • Kendini yenilemek için sınırsız doğallık.
 • Isı yalıtımı.
 • Tüm hava direnci.
 • Optimal Enerji geri beslemesi.
 • Güçlü geçirgenlik.
 • Mükemmel homojenlik.

Neden Hibrit Çim?

Maksimum Performans: Aralıksız Oyun İmkanı Sunar

Hibrit çim ile neredeyse tüm şartlar altında 7/22 futbol oynanabilir. Daha iyi oyun özellikleri Islak koşullarda bile daha az kaygan oyun yüzeyi sağlar. Yüksek aşınmaya maruz kalacağı durumlarda dahi düzgün ve düz bir oyun yüzeyi sunar. Doğal çim aşınmış olsa bile daima yeşil yüzeye sahiptir. Oyuncu-yüzey etkileşimi için optimum parametreler “sürtünmedönme direnciayak altı stabilitesikayma dayanımıdrenaj özellikleri” sunar.

Hybrid turf grassYüzeyle ilişkili yaralanmalarda azalma. Aynı yüzeyde hem antrenman yapabilme hem de oynayabilme imkanı sunmaktadır. Bu şekilde ana sahayı sadece maçlar için ayırmanıza gerek kalmayacaktır. Ana sahadaki antrenmanlarla ana sahaya aşinalık olduğundan dolayı oyunculara rakiplerine göre avantaj sağlamaktadır.

Hybrid Çimler, jeotekstil halının desteklenmesi nedeniyle alt kök bölgesi katmanında daha az sıkıştırma sağlamaktadır.

Maksimum Verim: Hibrit Çim Bakımı Bir Çok Avantaj Sunar

Düzeltilmesi gereken sorunlu çim yüzeyleri yok! Bakım konusunda dikkat gerektiren olay yüzeye sadece çizgiler çekmek ve yabancı maddeleri uzaklaştırmakla sınırlı kalacaktır.

Özel bakım ekipmanı gerektirmemektir. Yüzey şartlarını değiştirmek kolaydır, oyuncular ve yöneticilerin gereksinimlerine göre uyarlanabilmektedir. Mevsiminde ve yenileme döneminde, yüzeyin istenilen şekilde hızlı bir şekilde uyarlanması kolaydır. Sezon dışı rejenerasyon süresi kısalmaktadır. Herhangi bir bölge hasar görmüşse ve değiştirilmesi gerekiyorsa hasarlı alanların tamiri oldukça basit ve kısa sürede tamamlanmaktadır. Hibrit çim üretimi yapan firmalar genellikle garantili ürünler sunmaktadır. Bu garanti koşulu işletmeyi zor durumlardan kurtarmaktadır. Ürün ile alakalı bir sorun olduğu zaman üretici firma devamlı ürününün arkasındadır. Ürünün hatalı çıkma şansı çok düşük olsa da böyle bir durumda ücretsiz yenileme işlemi de yapılmaktadır.

Maksimum Kazanç: Operasyonel ve Finansal Destek Sunar

Hibrit çim yılda ortama olarak 6.000 saate kadar oynama kapasitesinin üzerine çıkmaktadır. Aynı yüzeyde hem oynanıp hem antrenman yapılabilmektedir. Bu özelliği ile ek antrenman sahasına gerek kalmamaktadır. Zeminin sürekli yeşil kalması oyuncu ve seyircilere iyi bir görsellik sunmaktadır. Hibrit çim sisteminin kurulum maliyetleri, benzer kalitede çim sistemlerine kıyasla daha rekabetçidir. Aynı zamanda melez çim için sonrasındaki onarım ve bakım maliyetleri, çoğu durumda diğer yüzeylerinden daha uygundur. Vizyon Spor olarak sentetik çim tercih edilmiyorsa doğal çim yerine hibrit çimin futbol zemini için daha mantıklı bir tercih olduğunu belirtmek isteriz.

Hybrit grass ile çim yüzeylerde gerekli olan özel bakım ekipmanlarına yatırım yapmanıza gerek kalmamaktadır. Her şeyden önce hibrit çim bakım maliyetleri oldukça avantajlıdır, çünkü melez çim doğal yüzeylere kıyasla çok daha yüksek kullanım süresine sahiptir. Bununla birlikte sentetik çim yüzeylere oranla iki kat daha uzun ömürlüdür. İleriye dönük bir yatırım yapılacağı zaman hibrit çim seçimi işletmeye daha fazla kazanç getirmektedir. Çünkü periyodik bakım maliyetleri azdır. Ve diğer yüzeylere göre aşınmalara karşı daha dirençlidir.

Maksimum Güç: Desteklenmiş Kök Bölgesi

Buradaki fikir, kök bölge ile karıştırılmış (yerinde veya önceden karıştırılmış) Lifler eklemektir. Bu yöntem kökleri kuvvetlendirir ve köklerin birleşmesi ve dolaşması için bir ortam sağlamaktadır. Sonuç olarak maksimum mukavemet gösterir. Her geçen zamanda yapay çimler ile doğal çimler daha fazla iç içe geçerek güçlenir.

Büyük Düşünüyoruz!

 • Profesyonel teknik ekip.
 • Yüksek kalitede, mukavemetli malzemeler.
 • Tamamen müşteri odaklı misyon.

Zamanında
Tam Teslimat

SPORT

VİZYON

%100 Müşteri Memnuniyeti

Vizyon Spor, futbol Sahaları Yapımı’nda profesyonel ekibi ile açık ve kapalı halı saha yapım işlerini kısa sürede anahtar teslim gerçekleştirmektedir.

Hibrit Zemin Yapımı

Vizyon Sport

Nizâmi Saha Hibrit Çim

Vizyon Sport

Nizâmi Saha Yapımı

Vizyon Sport

TOP