©2023 VİZYON SPORT
Anahtar Teslim

Halı Saha Yapımı

HALI SAHA YAPIMI, özellikleri ve teslim süreçleri hakkında bilgi almak için bizi arayabilir, hızlıca teklif almak ve maliyeti hakkında detaylı bilgi edinmek için hizmet talep formuna bilgilerinizi ve talebinizi izah ederek bize hemen ulaşabilirsiniz.

Vizyon Spor, %100 müşteri memnuniyet odaklı ve daima en kaliteli malzemelerle sorunsuz bir hizmet hedeflemektedir. Bu bağlamda yaptığımız ar-ge çalışmaları ile iklim şartlarına dayanıklı, kolay deforme olmayan, uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilen sportif tesisler inşa etmektedir.

Hizmet Talep Formu

Açık Halı Saha Yapımı

Üstü açık halı saha; tavanı file ile kaplı ve yanlar sıcak daldırma galvanizli helezon tel ve ya PVC kaplı helezon teller ile çevrelenen, 20x40m ile 30x60m arasında değişen ölçülerde bir sistem olup, zeminde üst kalite suni çim halılar kullanılmaktadır. Profesyonel ekibimiz 30 gün gibi sürede anahtar teslimi olarak size teslimini sağlar.

Halı Saha Ölçüleri

Ticari girişim olarak yapılacak halı sahaların ölçüsü; 30x50’ dir. Bu 7×7 kişinin oynamasına imkan sağlayan halı saha ebatıdır.

Açık Halı Saha Teknik Şartnamesi

Acik-Hali-Saha-Teknik-Sartnamesi açık halı saha yapımı teknik şartnamemizi pdf olarak aşağıdaki icona veya linke tıklayarak indirebilirsiniz.
download

Halı Saha Teknik Çizim

Açık halı saha yapımı teknik çizim 
halı saha teknik çizim

AÇIK HALI SAHA ALTYAPI İŞLERİ

 • Sahanın yapılacağı alanda aplikasyon çalışması yapıldıktan sonra zemin sıfır koduna gelecek şekilde tesviye edilip vibrasyonlu silindir ile sıkıştırılır.(Saha yüzeyindeki nebati tabaka; kazıma ve ilaçlama yöntemi ile ıslah edilir.)
 • Sıkıştırılan zemin üzerine, çevre hatılı için, zemin seviyesinin 25cm altında kalacak şekilde kazı yapılır.
 • Kazı yapılan yere 30cm genişliğinde 50cm yüksekliğinde çift taraflı ahşap kalıp bağlanır.
 • Kalıp İçerisine Ø12mm çaplı iki alt iki üst demir donatı yerleştirilerek, 30cm ara ile Ø8mm çaplı etriyeler bağlanır.
 • Etriyeler bağlandıktan sonra, çevre direkler için 3m aralıklarla 50cm (Ø 89x3mm) ankraj boruları demir donatıya sabitlenir.
 • Su drenajı için 3m.aralıklarla (Ø50mm) çapında borular, hatıl beton üst seviyesinin 10-12cm altında kalacak şekilde hatıl kalıba sabitlenir.
 • Hazır hale getirilen hatıl kalıplarına C-20 doz hazır beton dökülerek betonarme hatıl oluşturulur.
 • Hatıl betonu tamamlandıktan sonra oluşan havuz içerisine, 10-15cm arası 2’nolu(12-22mm) veya 3’nolu (22-25mm) kırma taş serilerek makine ile düzeltilir.
 • Düzeltilen mıcır üzerine 5-10cm arası 1’nolu(5-12mm) kırma taş serilerek reglajı (mastarı) yapılır.

Açık Halı Saha DEMİR KONSTRÜKSİYON

 1. Alt yapı tamamlandıktan sonra hatıl betona sabitlenen(Ø 89x3mm) ankrajlara, 7m yüksekliğinde Ø76x3mm borular dikey olarak kaynakla monte edilir.
 2. Dikmelere 3 sıra (üst, orta ve alt) Ø60×2,5mm borular yatay olarak kaynakla sabitlenir.
 3. Saha köşelerine, kale arkalarına ve uzun kenarlarına Ø60×2,5mm diyagonal borular olarak kaynakla sabitlenir.
 4. Aydınlatma ve destek direği için saha uzun kenarlarına toplam 8 adet 8m yüksekliğinde Ø76x3mm,kısa kenarlara toplam 4 adet 7m yüksekliğinde Ø76x3mm borular kullanılır.
 5. Sahaya 125cm genişliğinde 200cm yüksekliğinde Ø60×2,5mm borudan bir adet menteşeli kapı yapılır.
 6. Sahaya 1 takım kale direği Ø89x3mm boru kullanılarak projeye uygun ölçüde yapılır.
 7. Tüm Demir imalatı, iki kat yeşil renkte boyanarak konstrüksiyon tamamlanır.

Açık Halı Saha TEL ÖRGÜ ve FİLE

 1. Demir konstrüksiyon iç taraftan; 3m yüksekliğinde 50x50mm göz aralığında 3,5mm et kalınlığında, daldırma galvanizli PVC kaplı tel örgü ile kaplanır.
 2. Tel örgü gerdirilip bağlantıları yapıldıktan sonra, saha uzun kenarlarına 3 sıra, kısa kenarlarına 4 sıra gelecek şekilde 5mm çelik halat gerdirilir, ve klemenslerle sabitlenir.
 3. Saha uzun kenarları 4m yüksekliğinde 12×12 cm göz aralığında 90 numara, %100 polyamid iplikten yapılmış ağ ile kaplanır.
 4. Kale arkaları 4m yüksekliğinde 12x12cm göz aralığında 120 numara %100 polyamid iplikten yapılmış ağ ile kaplanır.
 5. Saha üzeri 15×15 cm göz aralığında 66 numara %100 polyamid iplikten yapılmış ağ ile kaplanır.
 6. Kalelere, 12x12cm göz aralığında 4mm kalınlığında %100 polyamid iplikten imal edilen fileler monte edilir.

Açık Halı Saha > AYDINLATMA

 1. İmal edilen projektör direkleri üzerine, TSE standartlarına uygun ateşleyicili ve balanslı 12–16 adet arası (Projeye göre değişkenlik gösterir) 400W Metal Halide ampullü projektörler monte edilir.
 2. Aydınlatma için kullanılacak ana elektrik hattı için TSE belgeli kauçuk izoleli 4×4 NYY kablo, konstrüksiyona sabitlenerek tek merkezden elektrik panosunun bulunacağı yere kadar indirilir.
 3. Her bir aydınlatma direği merkezine, bağlantılar için 10×10 ebatlarında kapaklı buat yerleştirilir. Armatürlerden 3×2,5 TTR kablo ile çıkış yapılarak buat kutusunda ana hat ile bağlantıları yapılır.
 4. Demir konstrüksiyona dışarıdan IP 65 sınıfı (su ve toz geçirmez) elektrik panosu sabitlenir.
 5. Yerleştirilen pano içerisine hattı kapatıp açmak için kullanılacak 1 adet 10A Pako şartel, 1 adet grup kaçak rölesi ve projektörleri açıp kapatmak için kullanılacak 6-10 adet C-16 sigorta yerleştirilir.
 6. Armatürlerin 2’li veya 3,lü gruplar halinde yanacağı şekilde gerekli bağlantılar yapılır.
 7. Yerleştirilen panoya bakır çubuktan 1 adet topraklama tesisatı yapılır.
 8. Panoya kadar, ana elektrik şebeke hattının çekilmesi ve bağlantılarının yapılması, gerekli resmi izinlerin alınması, projelerin çizdirilmesi “işveren” sorumluluğundadır. Yukarıda belirtilen iş/işlemler dışında talep edilecek her iş ayrıca ücretlendirilir.

Açık Halı Saha > SUNİ ÇİM HALI

 1. Reglajı (mastarı) yapılan mıcır zemin üzerine, 150gr kırçıllı geotekstil keçe ıslatılarak serilir.
 2. Serilen keçe üzerine, 55mm MONOFLEMENT/FİBRİLE Çim Halı (Bkz-TDS) dokuma planına göre serilir.
 3. Serilen çim halı üzerine, kurallara uygun oyun çizgileri kesilerek yerleştirilir.
 4. Rulo halindeki çim halıların ek yerleri ve çizgileri, helmetin bezi ve çift kompenantlı poliüretan yapıştırıcı kullanılarak bütün haline getirilir.
 5. Bütün hale getirilen sentetik çim halı içerisine 30-32 Kg/m2 arasında elenmiş, yıkanmış, kurutulmuş ve ambalajlanmış 0,20-1,00 mm büyüklüğünde silis kumu homojen olarak uygulanarak fırçalanır.
 6. Fırçalama işlemi yapılan silis kum üzerine 7 Kg/m2 arasında 1,00-3,50mm siyah SBR granül homojen olarak uygulanarak fırçalanır.
 7. Son olarak kontrolleri yapılan saha, oyun oynamaya hazır şekilde teslim edilir.

Açık Halı Saha > ÖLÇÜLERİ ve ÖNEMLİ NOTLAR

 

 • Saha ölçüleri: ………………………………………..
 • Çim Halı Zebra Desenli Olacaktır / Olmayacaktır
 • Taç ve Kale arkaları Kırmızı çim olacaktır / Olmayacaktır.
 • Kale Arkaları Çizgi Ölçüsü Dış tel örgüden itibaren: …..….CM
 • Taç Çizgi Ölçüsü Dış Tel örgüden itibaren: ……….CM
kapalı Halı saha yapımı ve ölçüleri

Kapalı Halı Saha Yapımı

Kapalı halı saha yapımı, futbol veya diğer spor aktivitelerini her mevsim ve hava koşulunda oynamak isteyen kişiler için ideal bir seçenektir. Kapalı Halı saha, 20x40m, 25m x 45m ile 30x60m arasında değişen ölçüler de, sahanın tavanı branda veya cam elyaf malzemeden imâl edilen oluklu ve her mevsime dayanıklı malzeme ile kaplanır.

Kapalı sahanın yan kısımları istenildiğinde açılır - kapanır sistem olarak dizayn edilebilir.

Kapalı Saha Teknik Şartnamesi

Kapalı halı saha yapımı teknik şartnamemizi  pdf olarak aşağıdaki icona tıklayarak indirebilirsiniz.
download

kapalı saha teknik çizim

KAPALI SAHA ALTYAPI

 1. Sahanın yapılacağı alanda aplikasyon çalışması yapıldıktan sonra zemin sıfır koduna gelecek şekilde tesviye edilip vibrasyonlu silindir ile sıkıştırılır.
 2. Saha yüzeyinde nebati zemin var ise; kazıma ve ilaçlama yöntemi ile ıslah çalışması yapılır.
 3. Sıkıştırılan zemin üzerine, çevre hatılı için, zemin seviyesinin 25cm altında kalacak şekilde kazı yapılır.
 4. Kazıdan sonra, uzun kenarlara 70cm genişliğinde 50cm yüksekliğinde çift yüzeyli ahşap kalıp yapılır. Kalıp İçerisine Ø12mm’lik 4 adet üst,4 adet alt olmak üzere, toplamda 8 adet tevzi demir kullanılarak, 30cm ara ile Ø8’lik çift etriye demiri bağlanır.
 5. Saha kısa kenarlarına 50cm genişliğinde 50cm yüksekliğinde ahşap kalıp bağlanır. Kalıp içerisine Ø12’lik 3 adet üst,3 adet altta olmak üzere toplam 6 adet tevzi demir kullanılarak, 30cm ara ile Ø8’lik etriye demiri bağlanır.
 6. Ayrıca sahanın kısa kenarlarına paralel (enine) 2 sıra, çevre hatıl yüzeyinin 20cm altında kalacak şekilde 30cm genişliğinde 30cm yüksekliğinde Ø12’lik 2 adet üst,2 adet alt olmak üzere toplam 4 adet tevzi demir kullanılarak, 30cm ara ile Ø8’lik etriye demiri ile deprem kirişleri oluşturulur.
 7. Etriyeler bağlandıktan sonra makasların geleceği kolonlar için, hatıllara 3m ara ile metrik 18 gijonlu ve somunlu plakalar konulup, teraziye alınarak kalıp içerisinde demir donatıya kaynakla sabitlenir. Ya da hatıl betonu döküldükten sonra çelik dübel marifetiyle ankraj tijleri epoksi kullanılarak hatıl betona sabitlenir.
 8. Hatıl kalıplarına C-25 doz hazır beton dökülerek betonarme hatıl oluşturulur.
 9. Hatıl betonu tamamlandıktan sonra oluşan havuz içerisine, 8-10cm arası 2’nolu (12-22mm) veya 3’nolu (22-25mm) kırma taş serilerek makine ile düzeltilir.
 10. Düzeltilen mıcır üzerine 8-10cm arası 1’nolu (5-12mm) kırma taş serilerek reglajı (mastarı) yapılır.

Kapalı Saha DEMİR KONSTRÜKSİYON

 1. Hatıl betona entegre edilen 70x30x15mm plakalar üzerine, birbirine paralel olarak, Ø114x3mm dikey borular, Ø48x3mm diyagonal kullanılarak 3m yüksekliğinde (Projeye göre değişkenlik gösterir) kaynakla sabitlenir.
 2. Dikme kolonların üzerine (makas birleşim yerlerine) 70x20x10mm plakalar konularak kaynakla sabitlenir.
 3. Dikme kolon aralarına, tel ve branda bağlantıları boruları için Ø48x3mm, ara diyagonaller(çaprazlar) için Ø42×2,5mm borular projesine uygun olarak kesilerek kaynakla sabitlenir.
 4. Daha önce projesine göre bükümü yapılan Ø89×2,5mm-Ø76×2,5mm borular (Projeye göre değişkenlik gösterir) arasına Ø42×2,5mm diyagonaller kaynakla sabitlenerek makaslar oluşturulur.
 5. Makas merkezleri 70x15x10mm plaka kullanılarak kaynakla sabitlenir. Her iki cephe makasların ara bağlantıları (güçlendirmeleri) yapılarak makaslar oluşturulur.
 6. Oluşturulan makaslar, vinç yardımı ile kaldırılarak dikme kolon üzerinde hazırlanan kılavuzlara, gönyeli bir şekilde yerleştirilerek kaynakla sabitlenir.
 7. Makasların üzerine, yatay olarak projesine uygun aralıklarla Ø34×2,5mm borular (aşıklar) kaynakla sabitlenir.
 8. Makas üst merkezine branda bağlantılarını yapmak için, Ø48x3mm boru kaynakla sabitlenir.
 9. Kısa kenarlarda, hatıl betonuna entegre edilen plakalar üzerine birbirine paralel olarak Ø76×3-Ø60x3mm dikey borular arasına (Projeye göre değişkenlik gösterir) Ø34×2,5mm borular kullanılarak, dikme kolonlar oluşturulur.
 10. Oluşturulan dikme kolon aralarına tel ve branda bağlantıları için Ø48x3mm borular, yatay bağlantılar (aşıklar) için Ø34×2,5mm borular projeye uygun aralıklarda kaynakla sabitlenerek ana iskelet oluşturulur.
 11. Ana iskelet oluşturulduktan sonra, makas aralarına projeye uygun olarak rüzgâr bağlantıları için Ø42×2,5mm borular kaynakla sabitlenir.
 12. Konstrüksiyona uygun görülen yerden Ø48x3mm boru kullanılarak bir adet menteşeli kapı yapılır.
 13. Ayrıca sahaya projeye uygun ölçüde Ø89x3mm boru kullanılarak kale direkleri yapılır.
 14. Tüm Demir imalatı, özel metal antipas yeşil boya ile boyanarak konstrüksiyon tamamlanır.

Kapalı Saha KONSTRÜKSİYON ÜZERİ KAPLAMA

 1. Branda teknik özellikleri; %100 polyester ve yüksek mukavemetli endüstriyel iplikten imal edilmiş, sıcağa ve soğuğa mukavemetli (+70°-30°) su geçirmez, 650 gr/m² ağırlığı olan,1100 denye kumaş kullanılır.
 2. Özel olarak imalatı yapılan branda, projeye uygun aralıklarla konstrüksiyona bağlanarak sabitlenir.
 3. Sabitlenen brandanın ara kapakları, özel ısıtıcı makine ile birbirine kaynatılmak sureti ile bir bütün haline getirilir.
 4. Alt kısımlar (Etekler), manuel olarak açılıp kapanacak şekilde montajı yapılır ve teslim edilir.

Kapalı Halı Saha TEL ÖRGÜ ve FİLE

 • Saha etrafı demir konstrüksiyon içerisinden 3m yüksekliğinde (Projeye göre değişkenlik gösterir) 50x50mm göz aralığında 3,5mm et kalınlığında, daldırma galvanizli PVC kaplı helezon tel örgü ile kaplanır.
 • Tel örgü gerdirilip bağlantıları yapıldıktan sonra saha kenarlarına 3-4 sıra gelecek şekilde 5mm çelik halat gerdirilerek klemenslerle sabitlenir.
 • Tavan kısmı, için makas uzunluğunda 15×15 göz aralığında 66 numara %100 polyamid iplikten yapılmış file ile kaplanır.
 • Kale arkaları 3m yüksekliğe kadar 12x12cm göz aralığında 120 numara, kalan alan15x15 göz aralığında 66 numara %100 polyamid iplikten yapılmış file ile kaplanır.
 • Kalelere, 12x12cm göz aralığında 4mm kalınlığında %100 polyamid iplikten imal edilen fileler monte edilir.

Kapalı Saha AYDINLATMA ve ELEKTRİK

 1. Makas aralarına uygun aralıklarla yerleştirilen projektör platformu üzerine, TSE standartlarına uygun ateşleyicili ve balanslı 12-16 adet (Saha ölçülerine göre değişiklik gösterir) 400 W Metal Halide, ampullü projektörler monte edilir.
 2. Aydınlatma için kullanılacak ana elektrik hattı için TSE belgeli kauçuk izoleli 4×4 NYY kablo, konstrüksiyona sabitlenerek tek merkezden elektrik panosunun bulunacağı yere indirilir.
 3. Her bir aydınlatma direği merkezine, bağlantılar için 10×10 ebatlarında kapaklı buat yerleştirilir. Armatürlerden 3×2,5 TTR kablo ile çıkış yapılarak buat kutusunda ana hat ile bağlantıları yapılır.
 4. İmalatı tamamlanan konstrüksiyonda, uygun görülen bir yere (Saha çevresini 5mt aşmayacak şekilde) IP 65 sınıfı (su ve toz geçirmez) elektrik panosu yerleştirilir.
 5. Yerleştirilen pano içerisine hattı kapatıp açmak için kullanılacak 1 adet 10A Pako şartel, 1 adet grup kaçak rölesi ve projektörleri açıp kapatmak için kullanılacak 6-10 adet C-16 sigorta yerleştirilir.
 6. Armatürlerin 2’li veya 3,lü gruplar halinde yanacağı şekilde gerekli bağlantılar yapılır.
 7. Son olarak yerleştirilen panoya bakır çubuktan 1 adet topraklama tesisatı yapılır ve projektör kontrolleri yapılarak “işveren/idare ”ye teslim edilir.

Not: Panoya, ana elektrik şebeke hattının çekilmesi ve bağlantılarının yapılması, gerekli resmi izinlerin alınması, projelerin çizdirilmesi “işveren” sorumluluğundadır. Yukarıda belirtilen iş/işlemler dışında talep edilecek her iş ayrıca ücretlendirilir.

 1. Reglajı (düzeltmesi) yapılan mıcır üzerine, Kırçıllı geotekstil keçe (m2/150gr) ıslatılarak serilir.
 2. Serilen keçe üzerine, 55 MM FİBRİLE/MONOFILAMANET Çim Halı (Bkz-TDS) dokuma planına göre serilir.
 3. Serilen çim halı üzerine oyun kurallarına göre, oyun çizgileri kesilerek yerleştirilir.
 4. Çim Halının, ek yerleri ve çizgileri 20-30cm genişliğinde helmetin bezi ile çift kompenantlı; poliüretan (PU) tutkal kullanılarak bir bütün haline getirilir.
 5. Bir bütün haline getirilen sentetik çim halı içerisine (Ürün özelliğine göre değişkenlik gösterir) M2/28-33 Kg arasında elenmiş, yıkanmış, kurutulmuş ve ambalajlanmış 0,20-0,70 mm büyüklüğünde, %80 oval özellikte silis kum, eşit şekilde dağıtılarak fırçalanır.
 6. Fırçalaması yapılan silis kum üzerine (Ürün özelliğine göre değişkenlik gösterir) M2’de 6-8 Kg arasında 1-3 mm SBR granül eşit şekilde dağıtılarak fırçalanır.
 7. Son olarak kontrolleri yapılan saha, oyun oynamaya hazır şekilde teslim edilir.

30x50 Halı saha yapım maliyeti, kullanılacak çimin yapısı, zemin iyileştirme çalışmaları, tüm faaliyetlerin sonlandırılmasının ardından, her noktada özel olarak gerçekleştirilmesi gereken testler bulunmaktadır. İklime ve halı sahanın kurulacağı lokasyona bağlı olarak, kapatma, drenaj sistemlerinde boru çapları ve boru sıklığı farklılık göstermektedir.

2023 yılı için yaklaşık fiyatlar;

 • Açık halı saha maliyeti; 1.500.000 TL ile 1.750.000 TL arasında bir fiyattadır.
 • Kapalı halı saha maliyeti; 2.500.000 TL ile 3.000.000 TL arasında değişmektedir.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizi aramaktan çekinmeyin!

2023 yılı açık ve kapalı halı saha maliyeti hesaplama! En uygun fiyatlarla suni çim, hibrit çim ve doğal çim futbol sahası yapımı A’dan Z’ye Kurulum!

Kullanılacak çimin yapısı, zemin iyileştirme çalışmaları, tüm faaliyetlerin sonlandırılmasının ardından, her noktada özel olarak gerçekleştirilmesi gereken testler bulunmaktadır. İklime ve halı sahanın kurulacağı lokasyona bağlı olarak, kapatma, drenaj sistemlerinde boru çapları ve boru sıklığı farklılık göstermektedir. Halı saha maliyetinde ise bu tür farklar ile birlikte, tüm materyallerin fabrikadan halı sahaya taşınması için lojistik masrafları, kapalı halı sahalarda ayak boruları, çapraz borular, branda veya diğer kapatma materyallerine göre maliyet belirlenmektedir. Suni çim malzemeyle yapılacak olan halı sahalarda kurulum için metrekare başına malzeme fiyatı belirleneceği gibi, zemin oluşturulması ve kapalı veya açık halı saha olma durumuna göre diğer malzemelerin projeye dahil edilmesi gereklidir.

AÇIK HALI SAHA MALİYETİ

açık halı sahaAçık ve kapalı halı sahalarda; kurulumu talep eden kişi veya kurumun isteğine bağlı olarak sentetik çim halı seçilmektedir. Bu ürünlerde fiyat standart olmadığı gibi, yapılacak olan işlemler de her bölgede ve hava koşulunda aynı olmamaktadır. Bu ürünlerde doğrudan 3. nesil omurgalı suni çim tür tercih edilebileceği gibi, standart fibrile çim modelleri için de talepte bulunulabilmektedir. Fiyatlar arasında çok büyük bir fark olmamasına karşın, bu alanda bir bilginiz yoksa detaylı olarak açıklama yapılacak ve hangi ürünü seçmenizin daha avantajlı olacağı belirtilecektir. Suni çim seçimi konusunda detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Açık ve kapalı halı sahalarda en çok dikkat edilmesi gereken durumların başında, çimin yapısına ek olarak halı sahanın altyapısı gelmektedir. Uzman bir ekip tarafından hem çim halı saha için hem de alt yapı çalışmalarının gerçekleştirilmesi için tüm gerekli malzemeler, çalışılacak alana göre belirlenir. İşlem öncesinde ortaya çıkacak olan maliyet, işlem sonrasında büyük bir fark olmaksızın halı sahanın tamamlanması için yeterli olacaktır.

Yazları 40 derecenin üzerine çıkan bir lokasyon için kurulum yapılacak olması halinde farklı; kış mevsiminde aşırı kar yağışı olan bölgelerde farklı incelemelerde bulunulması gereklidir. Bu nedenle, her zaman için kullanılabilecek şekilde halı saha altyapısı oluşturulması, gerekli çelik konstrüksiyon ve zemin drenaj çalışmalarının profesyonel ekip aracılığıyla yapılması en doğrusudur.

KAPALI HALI SAHA MALİYETİ

saha yapım projeHalı sahalarda oluşacak maliyetler doğrudan kapalı veya açık olma durumuna bağlı olarak, çalışma sürecini ve kullanılacak kapatma malzemeleri maliyetine göre değişmektedir. Çimin alınması ve gerekli projenin oluşturulmasının ardından, çimin ve zeminin serilmesini sağlayan süreç gerçekleşir. Ayrıca diğer alanlar da önem teşkil etmektedir. Halı sahaya gelen müşterilerin en çok dikkat ettikleri kısımlar arasında; duşlar, soyunma odaları ve halı sahanın zemin kalitesi yer almaktadır.

Sadece halı sahanın zemininin iyileştirilmesi ve en iyi kalite olacak şekilde bütçenin büyük bir bölümünün bu alana ayrılması yeterli değildir. Kafeterya alanı ve soyunma odalarının olduğu kısımlar da bu alanda gerekli hizmeti en iyi kaliteyle veren kurumlarla görüşülerek değerlendirilebilecek bir yapıya sahiptir. Özellikle kapalı halı saha maliyeti konusunda zeminin drenaj sistemi ve çelik konstrüksiyon materyalleri önemli rol almaktadır. Bu sayede müşterilere çok daha keyifli saatler geçirilebileceklerdir. Zeminde kalitesiz materyal kullanımından kaynaklanan sakatlanma riskinin ortadan kaldırılması sağlanacaktır.

Suni Çim Halı Saha Maliyeti

nizami saha yapımı

Suni çim halı sahanın kurulumu için ortaya çıkan maliyetler arasında; tüm çim serim materyallerinin, alt katmanların oluşturulması için gerekli olan drenaj sistemlerinin lojistik masrafları bulunmaktadır. Rulo suni çim için talep edilen halı saha boyutları arasında seçiminizi yaptığınızda, halı sahanın kapalı veya açık olma talebine bağlı olarak kapalı olanlarda çelik konstrüksiyon veya civatalı sistemin maliyeti bulunacaktır. Sac kaplama sistemleri, brandaya göre genel anlamda daha dayanıklı olmasının yanı sıra, bu tür seçimler de maliyeti etkileyen unsurlardır.

Suni çim kullanılacak olan halı sahalarda, futbol amacıyla özel olarak üretilen havlara sahip çimler için sipariş verilebilinmektedir. Sadece halı sahanın zemini için gerekli olan katmanların ayrı ayrı, belirlenen halı saha ölçülerinde satın alınması da mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra doğrudan suni çim kullanılacak hazırlanan, yapısı itibariyle herhangi bir deformasyon, sakatlığa sebebiyet verebilecek zemin problemleri olmayan halı saha tasarımı yapılmaktadır.

Hibrit Çim Halı Saha Maliyeti

Hibrit çim saha maliyetleri için ise hibrit çim rulonun seçimihav boyları ve hav sıklığı gibi halı sahaya uygun modele göre genel bir zemin maliyeti oluşur. Ayrıca, drenaj sisteminin kurulumu ve kapalı halı sahanın çelik konstrüksiyon etrafının çevrilmesi amacıyla gerekli malzemeler ile bu malzemelerin lojistik masrafları bulunmaktadır.

Hibirt çim özellikleri

Açık halı sahalarda ise tamamen kapatma sistemi kullanılmadığı için hibrit çim tercihi doğrudan halı saha maliyetini etkilemektedir. Çelik konstrüksiyon direkler ve teller ile açık halı sahanın çevresinin kapatılması, üzerinin ise sadece topun dışarı çıkmasını engellemek amacıyla örtülmesi sağlanacaktır. Ağ maliyeti, çevreleme veya kapatma talebine göre malzeme maliyeti de etken diğer unsurlardır. Ayrıca, lojistik masraflar, branda veya diğer türdeki malzemelere göre maliyet yine artmaktadır. Tam net bir maliyet hesabı yapabilmek için isteklerinizi tam olarak bilmeli ve ona göre net bir fiyatlandırma yapılmalıdır.

 

Doğal Çim Halı Saha Maliyet Fiyatı

Doğal halı sahalar için maliyet çalışması yapılabilmesi için, çimin serimi için ilk olarak zeminde etüt çalışmalarının yapılması gerekmektedir. Daha sonra doğal çimlerin futbola müsait boyutlara indirilmesi ve eşitlenmesiyle işlemlere başlamaktadır. Katmanların atılması esnasında toprak zemin ve kum yastık üzerine drenaj sistemleri kurulmaktadır. Bu şekilde halı saha fazla yağış aldığında kullanılamaz hale gelmesini engellemek mümkün olacaktır. Drenaj boruları ve doğal çimin kurulumu için kullanılan materyaller tek tip ve sabit yapıda olmadığı için, tercih edilecek materyale bağlı olarak maliyette değişiklik oluşmaktadır.

Doğal çim halı saha maliyetlerisuni çim halı saha maliyetleriyle karşılaştırıldığında; genele bakıldığı zaman suni çim oldukça avantajlıdır. Çünkü; doğal çimlerin devamlı olarak sulanması, taranması ve biçilmesi gerekmektedir. Aynı şekilde böceklenme de yapılacağı için periyodik olarak ilaçlanması gerekmektedir. Suni çim halı sahalarda bu durumlar yaşanmaz ve genele vurulduğunda suni çim maliyet açısından daha avantajlıdır. Burada önemli husus, suni çim seçimidir. Doğal çimde sahanın bazı bölgelerde zaman içerisinde çimin kökleriyle birlikte dışarıya atma yapabiliyor olması nedeniyle terkardan doğal çim serim işlemi yapılması gerekmektedir. Bu durumu televizyondan izlediğiniz profesyonel sahalarda da görmeniz mümkündür. Sahanın büyük bir bölümü koyu yeşilken bir kısım kalın çizgi halinde açık yeşil renginde olabilir. Oradaki doğal çimin bozularak yenileme işlemi yapıldığı rahatlıkla söylenebilir. Suni çim halı sahalarda ise bu durum yaşanmamaktadır. En kötü ihtimalle yanıcı bir madde atılarak sahanın bir bölümü yansa bile, aynı özelliklerde suni çim serimi yapılabilir. Görünüm olarak hiç bir fark olmaz.

Suni çim Halı Saha Yapım Maliyeti

İklimşehir, halı saha yapılacak olan bölgenin bulunduğu konumrakım, halı saha için ayrılan alan itibariyle kapatma ve malzeme seçim kararı doğrudan etkilenmektedir. Aşırı yağışlı/yağmurlu olan bölgeler için de uygun bir yapıya sahip olacak halı saha yapım maliyeti farklı; yoğun güneş alan bölgede halı saha yapım maliyeti farklıdır. Farklı yapıda halı sahalar tasarlanabiliyor olması nedeniyle son derece kullanışlı, 24 saat maç yapmaya uygun sahalar oluşturulabilmektedir. İsteğe bağlı olarak brandaların düz beyaz renk veya çizgili yapıya sahip olması sağlanarak, halı sahanın üzerinin brandayla kapatılması mümkün olmaktadır. Açık ve kapalı sahalarda yapım maliyeti çelik konstrüksiyon üst kapama işlemi olduğundan dolayı farklılık gözetilmektedir.

Halı Saha Kurulum Maliyetleri

Halı saha kurulumu maliyeti zemin kaplama ürünü seçiminden üstünün kapatılmasına kadar değişkenlik göstermektedir. Sac malzeme veya branda gibi malzemelerin kullanımı, kapalı halı sahalarda kendi içinde bile farklılık göstermektedir. Açık halı saha ile kapalı halı saha arasındaki fiyat farkını da doğrudan etkileyen unsur; üstü kapatma malzemesi seçimidir. Branda ile daha uyguna gelecek bu sistemde çelik konstrüksiyon ile maliyet artabilmektedir. Bu alanda özel olarak maliyetler sadece bir sefer için değil, bakım yapılma gereksinimleri de müşteriye + maliyet olarak yansımaktadır. Hibrit çimsuni çim veya doğal çim arasında seçiminize bağlı olarak; ürünlerin her birinde metrekare başına fiyatlar da birbirinden farklı olmaktadır. Halı saha kurulum aşamasında tüm nüanslar analiz edilmeli ve en doğru sistem kurulmalıdır. Kurulum aşamaları tercihe göre kafeterya, duşlar, karşılama alanı vb gibi yerlerde yapılmaktadır. Bu alanlarda ne kadar kaliteli malzemeler kullanılırsa o kadar maliyet artmaktadır. Ama bu maliyet arttırımı müşteri memnuniyetini de arttırmaktadır. Müşteri memnuniyeti de halı sahanız bölgenizde tercih edilmesini de arttırmaktadır.

Özellikle kafeteryaya yer verilmeli, kaliteli ve her zaman hijyenik olacak duşlar ile soyunma odaları tasarlanmalıdır. Bu işlemlerin tümünün anahtar teslim bir şekilde gerçekleştirilmesi, çok daha avantajlı ve uygun fiyatlarla kurulumun sona ermesini sağlamaktadır. Hangi şehirde, hangi özelliklere sahip olması istendiğine bağlı olarak halı saha kurulacağına bağlı olarak fiyatlar arasında büyük farklar görmek mümkündür.

Halı Saha Maliyeti Hesaplama

nizami ölçülerde fifa onaylı futbol sahası yapımı ölçüleri ve maliyeti

Halı saha maliyetinde açık halı sahalar ile kapalı halı sahalarda sadece altyapı malzemeleri değil, kaplama malzemeleri de açık ve kapalı sahalarda değişiklik göstermektedir. Drenaj sistemlerine ek olarak, toprak zeminden itibaren kırma taş, kum dolgusu, SBR granit, sentetik çim / doğal çim / hibrit çim seçimlerine göre maliyette farklılık oluşmaktadır. Zemin çalışmalarının ardından, halı sahanın kaplama işlemleri için çelik materyaller için kurulum ve lojistik maliyetleri, kapalı halı saha veya açık halı saha talebine göre branda, sac kaplama, civatalı sistem maliyetleri hesaplanır.

Halı saha maliyetleri 2022 yılı göz önünde bulundurulduğunda sadece halı sahanın zemini ve etrafının kapatılmasını sağlayacak olan direkler ile örgü yeterli görülebilmektedir. Bu alanda uzman ekibimizle iletişime geçtiğinizde ise özellikle farklı taleplerin karşılanmasını sağlayacak şekilde farklı yöntemlerden yararlanılması, kısa süre içerisinde sonuca ulaşılabilir olması amacıyla çeşitli rulo çimlerden faydalanılabilir ve uzun ömürlü olan halı sahalar tasarlanmaktadır.

Halı Saha Üstü Kapatma Maliyeti

Halı sahanın üzerinin kapatılmasıyla ilgili işlemlerde birbirinden farklı yöntemlere bağlı olarak maliyet oluşumu söz konusudur. Kapalı sahalarda en önemli maliyet farkı; üstü kapatma malzemesi seçimidir. Halısahanın kurulacak olan bölge göz önünde bulundurulduğunda; iklime, en yüksek sıcaklık ve soğukluk değerine bakılarak en uygun çözüm sunulması gerekmektedir. Sahanın üzerinin kapatılması için kullanılacak malzemeler de birbirinden farklı olabilmektedir. Özellikle rakımı fazla olan ve çok sert rüzgar alan bir lokasyonda branda ile halı sahanın üstünü kapatmak son derece mantıksız bir hamle olacaktır. Branda ile çelik konstrüksiyon arasında hem malzeme fiyat farkı, hem işçilik farklı hem de malzemelerinin taşınması için lojistik ücreti farkı bulunmaktadır. Çelik konstriksiyon ile yapılarınız daha sağlam olur ve uzun yıllar sorunsuzca kullanabilirsiniz. Lakin brandaya göre biraz daha fazla kapatma maliyeti bulunmaktadır. İlk başta kurulum aşamasında maliyet fazla gelse kullanım ömürlülüğü açısından bakıldığında maliyeti daha uygun olmaktadır. Firmamızla iletişime geçtiğinizde, uzman ekibimiz tarafından her bir projenin nasıl bir uygulanış sürecinin bulunduğu da dahil olmak üzere tüm bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Panel kaplama yöntemiyle özel bir halı saha üzeri kapatma işleminin gerçekleştirilmesi mümkün olduğu gibi; sac malzemeyle de kaplama yapılabilmektedir. Yağmurda, kar birikmesi durumunda veya lokasyona bağlı olarak aşırı sıcaklarda herhangi bir mağduriyet yaşamak istemeyen kuruluşlar için, halı saha kapatma yöntemi değişiklik göstermektedir.

LogoBrandalı, sac kaplamalı veya panel kaplamalı halı saha türleri için tamamen kullanım talebine bağlı olarak bir seçim yapılmaktadır. Kolaylıkla açılabilir, kış haricinde diğer mevsimlerde ve hava şartlarında da açık bir halı saha yapısının oluşturulabilmesi için; halı saha üstü kapatma hizmeti verilmektedir. Bizimle her zaman için iletişime geçebilir ve uzman ekibimiz tarafından hangi kaplama türüne göre hangi boyutlar için metrekare başına belirlenecek olan fiyatı öğrenebilirsiniz.

Suni çim halı - GAzon aritifiale
HALI SAHA BAKIMI

Halı Saha Bakımı

Halı saha bakımı özel halı saha bakım makinası ve suni çim temizleme fırçası ile yapılmalıdır. Onarım ve tamirat işlemleri de profesyonelce yapılırsa uzun yıllar sorunsuzca kullanıma hazır olur.

Halı saha bakım, tamirat ve onarım işlemleri son teknoloji modern halı saha bakım makinelerimiz ile yapılmakta olup, yarım gün ile 1 gün aralığında tam teşekküllü olarak tamamlanmaktadır. Türkiye'nin her lokasyonunda gezici durumda bulunan ekiplerimiz kısa sürede talebinize cevap vermektedir.

Suni çim genel bakım ve tamirat işleri ile alakalı detaylı bilgi için 0212 556 37 92 nolu telefondan bize ulaşabilir veya info@vizyonspor.com adresine mail atabilirsiniz. Özellikle tamirat işlerinin aciliyet durumunu biliyor ve buna göre çok kısa sürede geri dönüş gerçekleştiriyoruz.

Fifa onaylı suni çim

Zemin üzerinde sürekli olarak sürtünme olacağından, 1 halı saha saha yapımında en önemli iş zemine hangi ürünün kullanılacağıdır.

Suni çim kalitesini değerlendirmek için dikkate almanız gerekenler;

 1. Lif Kalitesi: Suni çimin lifleri kalitesizse, çim daha çabuk yıpranabilir.
 2. Yoğunluk: Suni çim zemini yoğun ve dolgun olmalıdır. Yoğun bir çim, daha uzun süre dayanabilir ve daha gerçekçi bir görünüm sunar.
 3. Renk Kalitesi: Kaliteli suni çim, doğal renklere sahip olmalıdır.
 4. Dayanıklılık: Suni çim dayanıklı olmalı ve uzun ömürlü olmalıdır. Bu, yıpranma ve renk solması gibi sorunların ortaya çıkmasını geciktirir.
 5. Garanti: İyi bir kalite suni çim için garanti koşullarını dikkatlice incelemek önemlidir.
 6. Referanslar: Müşteri incelemeleri ve referanslar, suni çim kalitesi hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Büyük Düşünüyoruz!

 • Profesyonel teknik ekip.
 • Yüksek kalitede, mukavemetli malzemeler.
 • Tamamen müşteri odaklı misyon.

Zamanında
Tam Teslimat

SPORT

VİZYON

%100 Müşteri Memnuniyeti

Vizyon Spor, futbol Sahaları Yapımı’nda profesyonel ekibi ile açık ve kapalı halı saha yapım işlerini kısa sürede anahtar teslim gerçekleştirmektedir.
Kapalı Saha Yapımı
Vizyon Sport
Nizâmi Saha Yapımı

Vizyon Sport

Üstü açık saha yapımı

Vizyon Sport

TOP